Jurgis Kunčinas

Numesk, poezija, rūbelį menką...

Aš jaučiausi gerai, bet renginio senbuviai sakė: „Ot, ot, šiemet tai smagu!“ Apie svarbiuosius disputus jau rašyta didlaikraščiuose, aš gal pasitenkinsiu marginalijomis. Įdomiausi, žinoma, buvo neformalūs skaitymai. Pritrenkė pernykštis laureatas Sigitas Parulskis, įspūdingai suvaidinęs savo kūrinį apie Gedimino sapną – jok! gerk! sapnuok! Šią monodramą lydėjo garsūs valiavimai, ir jau niekas nebeįstengė perspjauti Sigito – nei 202 cm ūgio geras poetas Darius Šimonis, nei erotiką sapnuojanti poetė Neringa Abrutytė, nei Mikas Katkus Starkauskas, nei iš Chicago, Ill. atvykęs Kornelijus Jazbutis. Būta ir rimtų skaitinių – Bitinaitė, Spraunius, Kvietkauskas, bet vyravo baltosios bohemos ir raudonvynio dvasia.
Ne visišką saulės užtemimą išprusę intelektualai sutiko ramiai, netgi atlaidžiai šypsodamiesi, bet prigesusį šviesulį stebėjo atidžiai. Buvo pristatyta nemažai naujų knygų, verkšleno ir guodėsi leidėjai, o po savo naują kūdikį į renginį automobiliu „Volvo“ atgabeno poetas Algirdas Verba („Orkestro duobė“) bei Gasparas Aleksa („Užkeikti barbarus“). Abu noriai dalijo autografus. Gausias pajėgas į Druskininkus atsiuntė Kauno miestelis. Kauniečiai, vadovaujami knygyno vedėjo Kęstučio Navako, kaip sakoma, buvo savo vietoje. Nors klaipėdiečių būta kur kas mažiau, tačiau vienas jų – Marijus Jonaitis – pelnė Jotvingių premiją. Jis – pirmasis kritikas, gavęs šį apdovanojimą. Rengėjai tvirtino: „Ne paskutinis!“
Druskininkuose svariai „debiutavo“ Tomas Venclova, baigęs rimtuosius skaitymus – išgirdom neskelbtų eilių, įdomių autoriaus komentarų.


Buvo lenkų, bet nebuvo latvių. Buvo Lenkijoje gyvenantis meksikietis, jau kitądien deklamavęs Parulskio poemos ištraukas – jok, montesuma, jok monetesuma, jok! Lenkai puikiai pasirodė naktinių tekstų skaitymuose – „Poetai rinkiminėje kampanijoje“. Kavinė „Širdelė“ tapo jaukia, tikrai bohemiška šių kautynių arena. Lenkų rinkiminį sloganą įspūdingai perskaitė LM šefas Alvydas Šlepikas, dar kartą priminęs, kiek daug neteko lietuvių Melpomenė jam pasitraukus į redaktorystės daržus. Poetinė puota užtruko. Geriama buvo saikingai, triukšmaujama nesaikingai. Buvo improvizuojamas džiazas, šokami įvairūs saloniniai bei individualūs šokiai, buvo glėbesčiuojamasi ir nepiktai ginčijimasi. Prominentai naktinėje session (išskyrus Kornelijų Platelį ir Bronį Savukyną) nedalyvavo. Renginį finansavo Artūro Jevdokimovo komanda, tarsi einanti rašytojams iš paskos.

7 Meno Dienos, 1996 spalio 18


| atgal |

 
PDR '2000 | Istorija | Laureatai | Darbai | Kontaktai

ENGLISH

Poetinis Druskininkų Ruduo / Druskininkai Poetic Fall ' 2000