XVI TARPTAUTINIS LITERATŪROS FESTIVALIS
 POETINIS DRUSKININKŲ RUDUO 2005


          Žemė su visais pašaliais įmurusi verkia,
          Kad mūsų ratai jos išplautą nugarą drasko.

         Kristijonas Donelaitis. „Rudenio gėrybės“Šiais metais baigiame su stichijomis susijusių keturių festivalių ciklą, šį ketvirtąjį skirdami žemei. Tad konferencijos tema: „Poezija ir stichijos: žemė“. Žemė stichijų kontekste pirmiausia suprantama kaip inertiška materija, apčiuopiamas gyvųjų ir negyvųjų objektų pasaulis. Tekstas mūsų vaizduotėje iš patirties dirvožemio prikelia daiktus ir jų santykius taip, kaip saulė pavasarį kelia želmenis. Kiek poezijai svarbi ši daiktiškoji dirvos materija? Literatūrinės srovės išsenka, mados praeina, pasimiršta ore tvyroję sutartiniai įsivaizdavimai. Vėliau tyrinėtojai hipotetiškai svarsto, kokie syvai maitino vieną ar kitą stilių, kokiomis reikšmėmis dalindavosi praeities ar tolimesnių kultūrų kūrėjai ir suvokėjai. Tačiau skaitytojui gyva yra tik tai, ką poezija pajėgia prikelti jo vaizduotėje. Ar tie naujieji želmenys – visai, ar tik šiek tiek kas kita? Kas ką ir kaip ten kelia, o turbūt iš tiesų kelia, jei poezija kuriama ir skaitoma jau mažiausiai keturis tūkstantmečius? Turbūt neišvengsime kalbos ir apie žemės semantiką poezijoje. Nors jeigu pradėtume svarstyti jos pokyčius erdvėje ir laike, neužtektų ir viso PDR laiko. Man regis, žemė labiau už kitas stichijas susijusi su tuo, ką vadiname mentalitetu ar pasaulėjauta. Žinoma, galima apie žemę kalbėti tradiciškai – ir kaip apie „motulę“, visko, kas gyva, gimdytoją, ir kaip apie teritoriją, kurią užima (dabar jau tiksliau būtų sakyti – užimdavo) kalba – poezijos materija, taigi tam tikra prasme irgi – žemė. Kiekvienas požiūris sveikintinas, jei tik padeda mums naujai išvysti daiktus.

PDR svečias – skulptūros menas. Skulptūra nėra vien tik daiktas, ji – labiau save reiškiantis žodis, lygiai kaip ir poetinis įvykstantis mūsų vaizduotėse. Festivalį pradėsime trijų JAV poečių Patricijos Goodrich, Rebeccos Seiferle ir J.C.Todd poezijos skaitymais Amerikos centre, Vilniuje. Kitą dieną Rašytojų klube vyks susitikimas su vokiečių poetu Marcel Beyer ir tradicinis jaunųjų poezijos vakaras, o Menų spaustuvės „Kišeninėje” salėje PDR proga bus rodomas mono spektaklis „Poetė” Salomėjos Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais (scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar; režisierė – Regina Garuolytė). Druskininkų ir Vilniaus programa keisis nedaug – vyks visi tradiciniai renginiai: du poezijos vakarai, per metus išėjusių knygų pristatymas, kameriniai ir naktiniai skaitymai, užsienio svečių kūrybos pristatymas Vilniuje ir vakaras Užupio kavinėje. Penktadienio naktiniai skaitymai „Vieno eilėraščio naktis“ vyks „Širdelėje“. Juos pradės Vladimiras Tarasovas, skaitysiantis savo draugų rusų poeziją. Kiekvienas dalyvis privalo turėti po vieną neilgą eilėraštį, nes gali būti pakviestas skaityti be atskiro įspėjimo. Šeštadienio rytą naujoje „Dainavos“ pirtyje bus vaidinama misterija „Ugnies, vandens, oro ir žemės ginčas“. Sekmadieniniai mūsų užsienio svečių poezijos skaitymai vyks Rašytojų klube. Numatomi trys anoniminiai konkursai: vieno eilėraščio; daiktiškiausio eilėraščio; trąšiausio eilėraščio. Pastarojo motto taip pat iš žemiškojo Donelaičio „Pasakos apie šūdvabalį“:

Štai ir šūdvabalis pradėjo šūde dainuoti
Ir atsitūpęs po tam papratusį ėdesį kramtė.Dėmesio!

Poetinio Druskininkų rudens festivalio dalyvius registruoja Alvydas Šlepikas (tel. 8 686 80127) ir Antanas A. Jonynas (tel. 8 610 05407). Taip pat galite kreiptis į „Literatūros ir meno“ redakciją (tel. 269 19 74).
Dalyvių skaičius ribotas. Pirmenybė bus teikiama tikrai dalyvausiantiems festivalio renginiuose. Dalyvio registracijos mokestis – 20 Lt, lydinčio asmens – 100 Lt. Nuo mokesčio atleidžiami tik užsienio ir kviestiniai svečiai. Žiūrovai ir nekviestiniai festivalio svečiai pragyvenimo ir nakvynės išlaidas sumoka patys.


Programa

Spalio 12 d. trečiadienis

17.30 Trys amerikiečių poetės: Patricia Goodrich, Rebecca Seiferle ir J.C.Todd. Amerikos centras. Vilnius, Pranciškonų 3/6.

Spalio 13 d. ketvirtadienis

15.00 popietė su vokiečių poetu Marcel Beyer. Dalyvauja vertėjas Antanas Gailius. Rašytojų Klubas Vilnius, K.Sirvydo 6.
17.00 Jaunųjų poezijos skaitymai. Rašytojų klubas.
18.00 Užsienio svečių išvykimas į Druskininkus. LRS būstinė, Vilnius, K.Sirvydo 6.
19.00 Birutės Mar monospektaklis Salomėjos Nėries dienoraščių ir poezijos motyvais „Poetė“. Menų spaustuvės „Kišeninė” salė, Šiltadaržio g. 6.

Spalio 14 d. penktadienis

8.30  Dalyvių išvykimas iš Vilniaus, nuo LRS būstinės, K.Sirvydo 6.
11.00 Dalyvių registracija. Druskininkai, Centras "Dainava", Maironio g. 16.
13.30 PDR vėliavos pakėlimas, atidarymas. Diskusija: „Poezija ir stichijos: žemė“. „Dainava“, didžioji salė.
13.00 Poezijos pamokos Druskininkų mokyklose.
19.00 Poezijos vakaras. „Dainava”, didžioji salė.
21.00 Vieno eilėraščio naktis. Kavinė „Širdelė“.

Spalio 15 d. šeštadienis

11.00 Poetinė misterija „Ugnies, vandens, oro ir žemės ginčas“. „Dainavos“ pirtis.
14.00 Per metus išėjusių knygų pristatymas. „Dainava“ didžioji salė.
Bibliotekoje veiks knygų paroda, leidyklos prekiaus savo leidiniais.
15.30 Dainiaus Gintalo fotografijų parodos atidarymas ir naujos Lauros Cintijos
Černiauskaitės knygos pristatymas. „Sofos“ galerija.
16.00 Kameriniai lietuvių poezijos skaitymai. Centras „Dainava“, prie Širdelės.
19.00 Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių premijos įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas. „Dainava“, didžioji salė.
21.00 Naktiniai skaitymai ir vaidinimai. Centro „Dainava“ restoranas „Nakviša“.

Spalio 16 d. sekmadienis

12.00 Dalyvių išvykimas į Vilnių.
18.00 PDR svečių poezijos vakaras. Rašytojų klubas. K.Sirvydo 6.

Spalio 17 d. pirmadienis

17.00 Neformalūs poezijos skaitymai Užupio kavinėje. Užupio Respublika.

Taigi anoniminiai konkursai:

Vieno eilėraščio;
Daiktiškiausio eilėraščio;
Trąšiausio eilėraščio.


Rėmėjai:

Kultūros ir sporto rėmimo fondas; Lietuvos Kultūros ministerija; Amerikos centras; Britų Taryba; Islandų literatūros sklaidos fondas; Norvegų literatūra užsieniui (NORLA); Olandų literatūros leidybos ir vertimo fondas; Pro Helvetia Velso literatūra užsieniui; Švedijos ambasada; Švedų institutas, Lenkų institutas Vilniuje; AB „Alita”; Centras „Dainava”; Druskininkų savivaldybė; savaitraštis „Literatūra ir menas”; Iį „Drusva”; UAB Druskininkų Rasa.

 
PDR '2001 | PDR '2002 | PDR '2003 | PDR '2004 | Kontaktai

ENGLISH

Poetinis Druskininkų Ruduo / Druskininkai Poetic Fall