XXI tarptautinis literatūros festivalis
Poetinis Druskininkų ruduo 2010


Tema: Poetinės mokyklos ir asmeninės priklausomybės.


Turbūt kiekvienas galėtume ilgai pasakoti, kokie poetai žavėjo mus, pradedančius kurti poeziją, kokių šalių ir kalbų poetikos mums darė įspūdį, kokios „nepoetinės“ tikrovės sritys žavėjo mus ir nejučia sunkėsi į mūsų tekstus. Visa tai turbūt – asmeninės priklausomybės. Žinoma, jos gali tapti poetinėmis mokyklomis, tačiau – kada ir kaip? Kai randasi genialus poetas, savo kalbinėje aplinkoje atveria naujus stilistinius horizontus ir patraukia juo sekti būrį adeptų? Kai susidaro „kritinė masė“ žmonių, eksploatuojančių panašią stilistiką? Kai grupė žmonių pasirašo po kokiu nors kūrybiniu manifestu ir kurį laiką bando jo nuostatų laikytis? Turbūt mokyklos kuriasi dėl visų išvardintų ir galbūt dar kokių nors priežasčių.
Mokykla, taip pat ir poetinė, visada susijusi su tam tikros skaitytojų-klausytojų bendruomenės meniniu skoniu, taigi ir paklausa ar tiesiog cechinių, religinių ar kitokių vertintojų prievarta, todėl natūralu, kad poetinės mokyklos buvo lengviau identifikuojamos ankstesniais laikais, pradedant senąja įvairių tautų poezija, baigiant modernistiniais XX šimtmečio sąjūdžiais, diskutavusiais su ankstesnių mokyklų stilistikomis, ir taip išlaikiusiais „mokyklų“ bruožus.
Demokratinėse visuomenėse tiek jų poezijos paklausa, tiek prievarta kūrėjams nebetenka dalies savo svorio. Tokia pat dalimi mažėja ir visuomenės domėjimasis pačia poezija. Skirtingose šalyse tai vyksta skirtingai. Todėl klausimas: ar tam tikroje kalbinėje aplinkoje įmanoma identifikuoti poetines mokyklas ir sudaryti jų atstovų sąrašus, tebėra įdomus. Mano žiniomis, poetinės mokyklos iki šiol aktyviai save identifikuoja bei reflektuoja anglakalbėje Amerikos poezijoje. Kokios to priežastys – ta kalba rašančių poetų ir skaitytojų gausa, kūrybinio rašymo programos universitetuose, ar dar kokios nors kitos? O kaip yra kitose šalyse?
Lietuvių poezijoje mokyklos, regis, ryškiau matėsi tarpukario laikotarpiu. Manau, mokykla galima būtų vadinti Maironio sekėjus, futuristinius „Keturis vėjus“. Sovietinių laikų poetines mokyklas, nepaisant cenzūros prievartos, identifikuoti sunkiau. O gal mūsų tiek ankstesnėje, tiek dabartinėje poezijoje įmanoma įžvelgti daugiau mažesnių mokyklų ar bent „klasių“?
Numatomi tokie anoniminiai konkursai: vieno eilėraščio; „Mokyklinio eilėraščio“; ir nerimtasis – „Asmeninės priklausomybės išpažinimas“. „Mokyklinio eilėraščio“ konkursui siūlome pristatyti po vieną nepasirašytą kūrinį, sukurtą kurios nors mokyklos stiliumi, ją nurodant. Tiesioginiai perdirbiniai nebus vertinami.Jotvingių premijos komitetas

SKELBIASI

iki 2010 rugsėjo 27 d. priimąs kandidatūrų 2010 metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijoms gauti siūlymus. Jotvingių premija skiriama kasmet už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito); Jaunojo jotvingio premija skiriama už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų amžiaus imtinai) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą, išleistą per pastaruosius dvejus metus (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito).
Paraiškas teikti kandidatūras turi teisę leidyklos, meno kūrėjų asociacijos, nevyriausybinės organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.
Paraiškoje turi būti nurodytas knygos autorius, pavadinimas, leidykla, išleidimo (Copyright) metai, ISBN. Siūlant kandidatą jaunojo jotvingio premijai reikia nurodyti jo gimimo metus.
Paraiškas siųsti adresu: Jotvingių premijos komitetui. „Literatūros ir meno“ redakcija, Mėsinių g. 4, 01133 Vilnius.

Kęstutis Navakas,
Jotvingių komiteto pirmininkas

Vilnius, 2010 m. rugpjūčio 23 d.


Programa

Spalio 7, ketvirtadienis

Užsienio svečių atvykimas į Vilnių.
17.30 Užsienio svečių išvykimas į Druskininkus. LRS būstinė, Vilnius, K.Sirvydo 6.


Spalio 8, penktadienis

8.30 Dalyvių išvykimas iš Vilniaus, nuo LRS būstinės, K.Sirvydo 6.
10.00 Poezijos pamokos Ryto gimnazijoje ir Atgimimo vidurinėje mokykloje.
11.00 Dalyvių registracija. Druskininkai, Centras „Dainava”, mažoji salė, Maironio 16.
13.30 Festivalio atidarymas. Diskusija: Poetinės mokyklos ir asmeninės priklausomybės. Vedėjai: Agnė Žagrakalytė and Edgaras Platelis. „Dainava“, didžioji salė.
16.00 Kavos pertrauka.
16.30 Diskusijos tęsinys. „Dainava“, didžioji salė.
19.00 Poezijos vakaras. „Dainava”, didžioji salė.
21.00 Poetiška naktis: Jaunųjų poezijos skaitymai ir Laisvas mikrofonas. Kavinė „Širdelė“.


Spalio 9, šeštadienis

10.00 Prozinė Andriaus Mosiejaus kopūstienė „Dainavos“ kieme.
11.00 Poetinės akcijos „Dainavos“ kieme: Bobo Holmano slemas ir Poetų tapybos dirbtuvės.
14.00 Per metus išėjusių knygų pristatymas. „Dainava“ didžioji salė.
Bibliotekoje veiks knygų paroda, leidyklos prekiaus savo leidiniais.
16.00 Poezijos popietė. Centras „Dainava“ didžioji salė.
19.00 Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas. Poetų tapytų paveikslų aukcionas. „Dainava“, didžioji salė.
21.00 Naktiniai skaitymai ir vaidinimai: Slaptosios priklausomybės.
Centro „Dainava“ restoranas „Nakviša“.


Spalio 10, Sekmadienis

11.00 Dalyvių išvykimas į Vilnių.
17.00 PDR svečių bei laureatų poezijos vakaras. Šv. Kotrynos bažnyčia. Vilnius, Vilniaus g. 30.

Spalio 11, pirmadienis

17.00 Pofestivaliniai poezijos skaitymai Užupio kavinėje. Veda Antanas A. Jonynas. Užupio Respublika.

Spalio 12, antradienis

19.00 Bobo Holmano slemas. Fluxus ministerija. Gedimino pr. 27.


Anoniminiai konkursai:

Vieno eilėraščio;
„Mokyklinio“ eilėraščio;
Nerimtasis: „Asmeninės priklausomybės išpažinimas“.

Rėmėjai:

Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas; Lietuvos Respublikos kultūros ministerija; ES Kultūros programa; Nyderlandų literatūros fondas; Amerikos centras; Lenkų institutas Vilniuje; Slovėnijos rašytojų asociacija; AB „Alita”; Centras „Dainava”; Druskininkų savivaldybė; savaitraštis „Literatūra ir menas”; UAB „Tobis“.


  

 
PDR '2001 | PDR '2002 | PDR '2003 | PDR '2004 | PDR '2005 | PDR '2006 | PDR '2007 | PDR '2008 | PDR '2009 | Kontaktai

ENGLISH

Poetinis Druskininkų Ruduo / Druskininkai Poetic Fall